Jak w skrócie prezentuje się historia Gdańska?

Historia Gdańska obfitowała w wiele wydarzeń, o których pamięta cały świat. Jest to przykładowo oficjalne rozpoczęcie II wojny światowej w Westerplatte. Wiele działo się jednak jeszcze zanim doszło do tego traumatycznego wydarzenia. Jakie są najważniejsze daty w historii Gdańska?

Początki miasta

O Gdańsku słyszano już w X wieku, kiedy wspominał o nim w swoich pracach święty Wojciech. Zbudowane nad Wisłą miasto znane było z ekspansji swoich towarów drogą morską. Bardzo ważną rolę zawsze pełnili w nim cystersi, czyli zakon monastyczny, który osiadł się tu w Oliwie w 1186 roku. Gdańsk funkcjonował na prawach miasta od XIII wieku, niestety, ale w tym czasie często zajmowali go Krzyżacy. Sytuację polepszył dopiero hołd pruski. Miasto często angażowało się też w spory ze Szwecją w XVII wieku.

Rozkwit czasów nowożytnych

Historia Gdańska obfituje też w starcia z Rosjanami i Sasami, zwłaszcza za czasów Stanisława Leszczyńskiego w XVIII wieku. Bardzo wiele zmienił II rozbiór Polski (1793), gdzie miasto zostało oficjalnie włączone do Prus. W tym czasie miasto mocno rozkwitło, do tego stopnia, że powstało Wolne Miasto Gdańsk. Zadecydował o tym Traktat Wersalski w 1919 roku. Funkcjonowało ono około 20 lat, do czasu wybuchnięcia II wojny światowej.

1 września 1939 w Westerplatte III Rzesza zaatakowało półwysep i rozpoczęła konflikt zbrojny. Historia Gdańska to również słynne strajki grudniowe w Stoczni, które zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych w 1980 roku. Właśnie tak powstała słynna „Solidarność”. W 1997 roku Gdańsk obchodził swoje 1000-lecie.